• Impresszum
  • Elérhetőségek
facebook
rss
twitter
TEL: 29 954 303 - E-MAIL: info@triviumnet.hu
  • Kezdőlap
  • Kik vagyunk
  • Tagok
  • Dokumentumok
  • Galéria
    • 100 Mini Történet – Könyvbemutató
    • Japán mitológia
    • Japán vallások és kultúra
    • Trivium Tagok Találkozója
  • Trivium pályázatok
  • Webshop
Friss bejegyzések
Januári novellák
10 szavas játék – Szavazó oldal
Újévi csoda
Hogy a hátrányos helyzetű falusi gyerekek könnyebben tudjanak iskolába járni
Kirakós
Tiszavirág
Az igazgató ébredése
Panel
Érettségi előtt
Derékszög
Sárfolt
Vaktérkép
Árulás
Öt perc a harangszóig
Előkészületben Csanda Gergő Isten feketében című sci-fi regénye
Hamarosan megjelenik a Lidérc képében című e-könyves novelláskötet
10 szavas játék – Januári novellák
Takács Zsuzsa emlékére
Üdvözlet
Hamarosan megjelenik e-könyvben is Az arany párduc
Téli mese
Földalatti karácsony
Szia! Szénaport!
Zserbó
Az első hó
A költészet ereje
Téli találkozás
Sötétség
Decemberi novellák
Decemberi novellák

A jövő ára: lányom élete

Posted On 2017 okt 05
By : T. Takács Zsuzsa
Comment: 0
Tag: Arrival, Sci-fi, Trivium
0
(0)

Szerző: T. Takács Zsuzsa

Mit tennél, ha előre tudnád, hogy születendő gyermeked tinédzserként meg fog halni? Vállalnád-e, hogy megszülöd, ha az élete az ár egy olyan tudományos felfedezésért, ami mérföldkő lehet az emberiség fejlődésében és talán a kulcsa egy idegen faj fennmaradásának?
A film végén értjük meg, hogy az „Érkezés” („Arrival”) című 2016-os sci-finek ez a fő kérdése. A tudósnőnek halálos beteg a lánya, rákos. A boldogan szaladgáló kislány, a kórház, a diagnózis. Ezeket mind látjuk, aztán kiderül, hogy egyedülálló, de végül helyére rendeződik minden idősík a történetben és átélhetjük a felfedezés nagyszerűségét is, miszerint az idegenektől ajándékot kaptunk. Látszólag volt választása a főhősnek, dönthetett volna úgy, hogy nem vállal gyermeket, de akkor hogyan történt volna meg mindaz, amit átéltek?
A film fő cselekménye azonban nem ez a dilemma, hanem izgalmas betekintést ad az idegen fajokkal folytatott kommunikáció problematikájába. Hogyan értessük meg magunkat olyan lényekkel, akiknek teljesen más a hangképzésük, írásmódjuk, gondolkodásuk, agyműködésük (vagy minek nevezhetjük náluk ezt a szervet)?
A „Harmadik típusú találkozások”-ban színes fényekkel és zenei hangokkal kommunikáltunk az idegenekkel. A filmet nézve nem merült fel bennünk, hogy vajon miért így kezdeményeznék a kapcsolatot, miért biztos, hogy az univerzumban máshol is ugyanilyen színek vannak és ismerik a dallamokat?

A matematikáról is úgy gondolták, hogy törvényszerűségei miatt alkalmas lehet a kommunikációra. Furcsa elképzelésnek hat, hogy az 1+1=2 alapján hogyan tudnánk kifejezni magunkat, hogy mit akarunk, kik vagyunk. A 3 dimenzió fizikai törvényszerűségei sem biztosak, mert mi van, ha tényleg létezik még több dimenzió. Ha csak a gömbvillám jelenségére gondolunk vagy a gondolatolvasásra, felmerül a feltételezés, hogy nem ismerünk még mindent a fizika, az agyműködés és még számos tudományág területéről. Mindig tiszteletet éreztem azon tudósok iránt, akik nyitottak, hogy ilyen témákkal foglalkozzanak, segítsenek megérteni a tudományos hátteret, leleplezni a csalásokat és beismerni, ha valamit még nem tudnak megmagyarázni a tudomány mai állása szerint. Azt se felejtsük el, hogy csodás képességekkel rendelkezőket már évtizedekkel ezelőtt is vizsgáltak és végeztek parapszichológiai kutatásokat az Egyesült Államokban és a Szovjetunióban is.
Hajlamosak vagyunk síkban, tehát kétdimenzióban gondolkodni, így vezetni le tudományos problémák megoldását. Jó ötlet volt a „Kapcsolat” című, rádiócsillagászatról szóló filmben, hogy a kapott adatokból úgy lehetett megalkotni egy, az idegenekhez átküldő szerkezetet, ha 3 dimenziósan nézzük a tervrajzot és az adatokat.
.
Talán a legértelmezhetőbb elképzelés a Pioneer-tábla volt. Két űrszonda is magával vitte, a Pioneer-10 és 11. Ezek az amerikai űrszondák 1972-ben és 1973-ban indultak el, hogy a Jupiter megközelítése után elhagyják a naprendszert az üzenetünkkel. A Pioneer-tábla egy fém lemez, belevésve néhány adat, például egy férfi és egy női meztelen test és a naprendszer térképe, bejelölve rajta a Föld elhelyezkedése. A legendás csillagász, Carl Sagan volt az egyik megalkotója a tábláknak. Jelentős pozíciót töltött be a SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – Földönkívüli Intelligencia Keresése) programban is. Népszerűségét a csillagászatot és más tudományos területek kutatásait közérthetően magyarázó könyveinek és filmjeinek köszönhette. Magyarországon is nagy sikert aratott a „Kozmosz” című tévés tudományos ismeretterjesztő sorozata.
Stephen Hawking szerint viszont nem biztos, hogy annyira jó ötlet hírt adni a létezésünkről, meghívni földönkívülieket, hogy fedezzenek fel minket. Mi van, ha nem jószándékkal jönnek? Számos film szólt erről, gondoljunk csak „A függetlenség napjá”-ra vagy a „Világok harcá”-ra. Leigázni jöttek minket és kifosztani. Honnan tudjuk, hogy mit akarnak?
Meg kell, hogy értsük egymást valahogyan. Az írás és a rajzolás lehet talán a kommunikáció alapja egy idegen fajjal, ha a hangképzésük teljesen különbözik a miénktől. Abba viszont nem gondolunk bele, hogy ha sikerül elmagyarázni az idegeneknek, hogy milyen szavak jelentik az embert, férfit, nőt, főneveket, jelzőket, cselekvéseket, akkor még mindig ott van annak a nehézsége, hogy mondatokká, értelmezhető kifejezésekké rakjuk össze, nyelvtani szabályokat magyarázzunk el. Szerintem ez a film fő erőssége és a legizgalmasabb része: hogyan próbálja a nyelvész megtalálni a kommunikáció alapját és egyre többet megérteni egymásról.
.
Ráadásul az idegenek nem betűkkel vagy képírással kommunikálnak, hanem furcsa köröket rajzolnak a levegőbe. A körökön lévő különböző kiemelkedések magát az írást jelentik, ezeket kell megfejteni. Ez kicsit hasonlít a képírásra, mégis nagyon más.
Mint később kiderül, nagyon nem mindegy, hogy egy szó fegyvert vagy eszközt jelent. Az „Érkezés”-ben egy rosszul, fegyvernek lefordított szó miatt megtámadjuk a földönkívülieket.
Kérdés, hogy jól értelmezünk-e szavakat, kifejezéseket, mint ahogy a „Csillagkapu”-ban az újonnan érkező egyiptológus átírja az addigi fordítást és máris megfelelő értelmet nyernek a mondatok. Nem „Door to Heaven”, ajtó a mennyországba, hanem „Stargate”, csillagkapu.
A Földre érkező 12 űrhajó formája ovális lencsére hasonlít. A Föld 12 különböző helyén szálltak le, sokféle nyelvterületen. Mindenhol külön csapat próbálkozik a kapcsolatfelvétellel. Meghatározott időközönként kinyílik egy ajtó a lebegő űrhajókon, ezeken keresztül tudnak bejutni a belső részbe, ahol egy üvegnek látszó fal mögött, ködben lebegnek a polipokhoz hasonló lények.
A fizikus, a másik főszereplő jön rá arra, hogy csak összefogással boldogulhatnak. Amit tudnak, megfejtettek, az csak a teljes tudás 1/12-ed része. A földönkívüliek írásának megértéséhez szükségük van mind a 12 űrhajó által átadott jel-készletre. Talán a világbékét is elhozták számunkra.
A nyelvésznőről egyre többet tudunk meg, leginkább a beteg lányáról. A férjéről is szó esik, de róla csak hallunk, nem látjuk és miközben kibontakozóban van a szerelmi szál a fizikussal, arra gondolunk, hogy milyen jól összeillenének és drukkolunk, hogy egymásra találjanak.
A végén kiderül, hogy a jövőbelátás képessége az, amit az idegenek át akarnak adni, azzal a szándékkal, hogy majd egyszer nekik lesz szükségük a mi segítségünkre. Aki jól megtanulja a nyelvüket, írásmódjukat, az látni fog részleteket a jövőből.
Azzal már nem foglalkozik a film, hogy amikor közkinccsé teszik a jeleket és értelmezésüket, milyen következményei lehetnek a jövőbelátásnak, mert ha tudunk valami rosszról, ami majd meg fog történni, miért ne próbáljunk meg változtatni rajta?
A nyelvésznő az emberiségért és a felfedezés csodájáért vállalja, hogy meg fogja szülni a lányát, aki meg fog majd halni és nap mint nap úgy néz a szeretett férfi, a fizikus szemébe, hogy tudja, mikor ér véget a boldogságuk. Magára fog maradni. Egyedül döntött. Így kellett lennie, előre látta.
.

Mennyire tetszett ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Szerkesztő
Previous Story

Az igazság a Harry Quebert-ügyben

Next Story

A remény a csillagok közé költözött

Kapcsolódó hozzászólások

0

TRIVIUM EGYESÜLET SZEMINÁRIUMA – Hogyan írjunk regényt? III. – Felvételi novellapályázat

Posted On 2020 márc 08
, By Admin
0

Tájékoztató a Trivium Egyesület Szemináriumáról

Posted On 2020 febr 23
, By Eve
0

Utazók – Könyvajánló

Posted On 2019 szept 13
, By Admin
0

Japán a szamurájkorban – Könyvajánló

Posted On 2019 szept 09
, By Admin

Hozzászólás Kilépés a válaszból

*
*

Solve : *
12 + 25 =


banner

Kosár

Keresés

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Januári novellák

Posted On 2021 jan 16

10 szavas játék – Szavazó oldal

Posted On 2021 jan 16

Újévi csoda

Posted On 2021 jan 16
100 mini tortenet

100 Mini Történet - Novellapályázat

Posted On 2017 szept 06
Két világ határán cover

Két világ határán – Fantasy novella- és regénypályázat

Posted On 2018 nov 29
tűzijáték

100 Mini Történet - Eredményhirdetés - Szerzők

Posted On 2017 dec 12

Ez tényleg szíven ütő hír, így...

Posted On 2021 jan 12

Nem tudom, mire is számítottam Palágyi...

Posted On 2020 nov 26

Ha esetleg valakit érdekelne a telje...

Posted On 2020 nov 21

Legutóbbi hozzászólások

  • Fer-Kai - Takács Zsuzsa emlékére
  • Krizsai Fruzsina - Az Éjkapu (nyomtatott)
  • Joe - Aura (regényrészlet)
  • Phrike - A bajnok
  • Phrike - Istenfélelem
  • Kicsilány47 - A bajnok
  • Phrike - Papírsárkány
  • Phrike - Csapolás
  • Phrike - Busz
  • Phrike - Tüdő és kopoltyú

Hírlevél feliratkozás

Népszerű Kincsvadászat novellák

Egy apokalipszis margójára

8 Comments

Majdnem csók

7 Comments

Neuropid Krónikák – Rémálom

6 Comments

3,14

5 Comments

A szökő kút

5 Comments

Kövess minket a Facebookon!

Partneroldalak

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hangoskönyv-részletek

Archívum

  • 2021 január (17)
  • 2020 december (13)
  • 2020 november (15)
  • 2020 október (23)
  • 2020 szeptember (20)
  • 2020 augusztus (4)
  • 2020 július (4)
  • 2020 június (16)
  • 2020 május (5)
  • 2020 április (5)
  • 2020 március (7)
  • 2020 február (38)
  • 2020 január (30)
  • 2019 december (48)
  • 2019 november (53)
  • 2019 október (45)
  • 2019 szeptember (39)
  • 2019 augusztus (3)
  • 2019 július (4)
  • 2019 június (2)
  • 2019 május (12)
  • 2019 április (23)
  • 2019 március (35)
  • 2019 február (11)
  • 2019 január (10)
  • 2018 december (7)
  • 2018 november (9)
  • 2018 október (10)
  • 2018 szeptember (9)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (2)
  • 2018 június (3)
  • 2018 április (2)
  • 2018 március (3)
  • 2018 február (7)
  • 2018 január (13)
  • 2017 december (30)
  • 2017 november (13)
  • 2017 október (15)
  • 2017 szeptember (18)
  • 2017 augusztus (7)
  • 2017 július (4)
  • 2017 június (2)
  • 2017 május (3)
  • 2017 április (19)
  • 2017 március (11)

Kategóriák

  • 10 szavas decemberi novellák (8)
  • 10 szavas januári novellák (12)
  • 10 szavas játék (3)
  • 10 szavas novellák (9)
  • 10 szavas novemberi novellák (9)
  • 10 szavas októberi novellák (16)
  • 10 szavas szeptemberi novellák (12)
  • Abszurd (2)
  • Az igaz szerelem (5)
  • Czinkos Éva (9)
  • decemberi novellák (41)
  • E-könyv (2)
  • Előadás (7)
  • Eredményhirdetés (1)
  • Fantasy (7)
  • Fazekas Beáta (6)
  • februári novellák (33)
  • Felmérés (2)
  • Felolvasók (1)
  • Hallasd a hangod! (23)
  • Hangoskönyv (6)
  • Hírek (50)
  • Hum Attila (2)
  • Írástechnika (20)
  • Ismeretterjesztő (13)
  • januári novellák (25)
  • Kategorizálhatatlan (8)
  • Kincsvadászat (15)
  • Kincsvadászat – Jeligék (1)
  • Kincsvadászat – Novellák (33)
  • Könyvajánló (31)
  • Könyvmegjelenés (23)
  • Korrektúra (19)
  • Kovách Kristóf (1)
  • KÜZDŐTÉR (89)
  • Küzdőtér beküldés (1)
  • Küzdőtérre várakozók (2)
  • Márkus István Ádám (1)
  • Meghökkentő mese (2)
  • Novella (40)
  • Novemberi novellák (49)
  • Októberi novellák (41)
  • Pályázat (46)
  • Pete László Miklós (3)
  • Real-time (5)
  • Ripp Gábor (16)
  • Sci-fi (5)
  • Sci-fi novellapályázat (6)
  • Szatíra (4)
  • szerelmesnovella-részletek (18)
  • Szövegformázó tanfolyam (1)
  • Tanmese (1)
  • TEKILA-programok (2)
  • TESZ (24)
  • Thriller (5)
  • Üdvözlet (1)
  • Uncategorized (1)

Címkék

100 mini történet antológia Bacsai Gábor Cherubion Czinkos Éva Dávid Attila Eve Rigel Fantasy Fer-Kai Guti Csaba Hallasd a hangod! hangoskönyv Hangoskönyvek Horror irodalom Japán a szamurájkorban Kereder Márk korrektúra Krimi Kyra Potter képzés Könyvajánló könyvkiadás könyvmegjelenés Küzdőtér misztikus Novella novellapályázat pályázatok regényírás Ripp Gábor romantikus Sci-fi Szeminárium szerkesztés szépirodalom szöveggondozás tervezés TESZ Trappist-1 Trivium triviumegyesület Trivium Egyesület Szemináriuma Willow West Írásoktatás

Kapcsolat

  1. Név *
    * Kérem, írja be a nevét!
  2. Email *
    * Kérem, írja be az e-mail címét!
  3. Üzenet *
    * Kérem, írja be az üzenetét!

Meta

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
2017. október
h K s c p s v
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« szept   nov »
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom