Previous Story
Hallasd a hangod! – Nemes Tekla Luca
A Trivium Egyesület szerkesztői a Hallasd a hangod! felolvasó pályázat nyerteseivel interjút készítettek, hogy bemutassák őket a közönségnek. Mindenkinek ugyanazokat a kérdéseket tették fel.
Nemes Tekla Luca Legfiatalabb felolvasó kategóriában dicséretben és Bátorítás-díjban részesült.

.
Tekla Luca: – Szolnokon élek, a Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium 8. osztályos tanulója vagyok. Színjátszó körre járok és többször léptem már fel nagyszínpadon is. Egy zeneiskolában fuvolázok. Sikeres, díjazott volt több írásom országos pályázatokon. Számomra a legkülönlegesebb kitüntetés, hogy az egyik versem, nyomtatott formában, szerb nyelven verses kötetben megjelent, valamint a szolnoki Szigligeti Színházban megtartott tavalyi Ádámok és Évák ünnepén a ,,Legszebb kiejtésű lány” díjban részesültem.
.
.
– Mit szeretsz csinálni szabadidődben, mi a hobbid?
.
.
– Nagyon szeretek festeni és meséket, történeteket, verseket írni. Szeretek kipróbálni új dolgokat, a határaimat próbálgatom a konyhában, leginkább a sütemények terén. Különleges használati eszközöket készítek minta alapján vagy a saját kreativitásom segítségével. Ezenkívül érdekel a színjátszás és a történelem.
.
.
– Mi a véleményed a hangoskönyvekről?
.
.
– Szerintem sok embernek segítség, például a látásukban korlátozottaknak, hiszen hozzájuk csak így tud eljutni a mű. A gyerekeknek is hasznos, élvezetes időtöltés lehet a hangoskönyvek hallgatása, miközben akár játszani is tudnak. A képzeletünk is jobban szárnyal, ha nem olvassuk, hanem halljuk a szöveget. Sokkal több érzelem, hangulat közvetíthető a hangoskönyv által, mint a hagyományos könyvolvasással.
.
.
– Mióta foglalkozol felolvasással, és mit szeretnél elérni vele?
.
.
– Mindig szerettem felolvasni a három kisebb testvéremnek. Tavaly bekerültem egy csoportba, akikkel elmentünk és felolvastuk Max Lucado: Értékes vagy című könyvének átdolgozását hátrányos helyzetű gyermekeknek Szolnokon, a megyeházán és a Hetényi Géza kórházban. A szolnoki Tabán Tájházban a saját művemet olvastam fel többször a hallgatóknak. A novemberi Szép magyar beszéd versenyen dobogós helyezést értem el és továbbjutottam a megyei fordulóra. Szeretnék a hangom segítségével gondolatokat közvetíteni a közönségnek, motiválni az embereket tettekre, pozitív gondolkodásra és nem utolsó sorban kikapcsolódást nyújtani.
.
.
– Honnan értesültél a pályázatról?
.
.
– Az internetről, pontosabban a Pályázatmenedzser hírportálról értesültem a pályázatról.
.
.
– Mit jelent számodra, hogy bekerültél a tíz legjobb felolvasó közé?
.
.
– Óriási. Hihetetlen. Életemben nem gondoltam volna. Hatalmas megtiszteltetés. Nagyon örültem, hogy tetszett a zsűrinek a felolvasásom és dicséretben, díjban részesültem. Úgy érzem, hogyha egy kicsivel még többet raktam volna bele, akkor jobban sikerül, bár nyilván a nálam nagyobb, tapasztaltabb korosztállyal nehéz szembe szállni.
.
.
– A szerkesztők a próbaszövegek összeállításakor igyekeztek többféle műfajú, témájú, hangulatú és nehézségű részletet kiválasztani, hogy a pályázók megtalálhassák a számukra megfelelő szöveget. Te mi alapján választottál a próbaszövegek közül?
.
.
– Többféle szöveget is elolvastam. Úgy éreztem, hogy a kiválasztott történet áll hozzám a legközelebb, mind tartalmilag, mind érzelmileg. A szöveg egy általános problémát foglal magába, a tisztálkodás nehézségeit. Látszólag egyhangúan hangozhat, de mégis egy konfliktusokkal tarkított szövegrészről van szó, amit élvezetesen át lehet adni a hallgatóknak, ha eltaláljuk a kellő hangsúlyozást és nem játsszuk túl a szerepet.
.
.
– Milyen módszerrel olvastad fel a próbaszöveget? Előbb sokat gyakoroltál, és a legjobb felvételt küldted be, vagy egyszeri felolvasással elsőre sikerült a felvétel?
.
.
– Apukámnak többször felolvastam a szövegrészletet, majd ő segített kijavítani a hibákat, megbeszéltük a helyes hangsúlyozást. A párbeszédeket felváltva elgyakoroltuk, hogy teljesen át tudjam érezni az egyes szerepeket és felfedeztem a többféle hangszín közötti különbséget, annak érdekében, hogy egy még jobb előadást hozhassak létre. Majd élesben olvastam fel, már hangrögzítőre véve az anyagot. Elsőre a negyedénél éreztem, hogy nem ez az én formám, tudok ennél jobban is alakítani, így leálltam a szöveggel és újra átnéztem, majd a második felolvasásnál is ugyanez volt a probléma. Végül a harmadikra nekiálltam a szöveg felolvasásának és minden színészi tehetségemet előkapva a lehető legjobban átélve előadtam a szöveget. Remélem, hogy ezt a fajta játékot érezni lehetett a felvételről is.
.
.
– Mennyire tartod fontosnak a színészi előadást egy irodalmi szöveg felolvasásnál?
.
.
– Egyértelműen a színészi előadásmód a legfontosabb a felolvasásnál, hiszen ez eleveníti és közvetíti az előadó és a hallgató között a történet lényegét, hangulatát. Az, hogy milyen érzelmeket vált ki a hallgatóságban a mű, szintén csak a színészi előadáson múlik. Nem mindegy, hogy például egy mese felolvasásnál megnyugtató vagy zaklatott hang cseng fel egy hangoskönyv hallgatása közben.
.
.
– Ha nyilvánosan kell szerepelned, van-e lámpalázad? Ha van, hogyan győzöd le?
.
.
– Soha nem küzdtem a lámpaláz problémájával, bár nyilván a szereplések előtt egy kicsit izgulok, de komolyabb bajom sosem volt vele. Mindig nyíltan, nyugodtan kiállok a színpadra és a lehető legjobban átadom a közönségnek mindazt, ami bennem és a kiválasztott karakterben lakozik, ha egy irodalmi mű előadásáról van szó.
.
.
– A családtagjaid, barátaid hogyan vélekednek a tehetségedről?
.
.
– Buzdítanak, ösztönöznek a diáktársaim, tanáraim, könyvtárosok. Amikor pályázatra adom be a műveimet, akkor az egész család szorít értem. Édesapámmal rendszeresen írunk, támogat, segítséget nyújt. Megesett, hogy írt egy darabot, én pedig egy második részt.
.
.
– Milyen műveket szeretsz olvasni a hétköznapokban, szabadidődben? Van kedvenc íród, regényed?
.
.
– Szeretek különböző fajtájú, témájú könyveket és egyéb prózai alkotásokat olvasni. A költészet, versek világa is érdekel. Kedvenc költőim Radnóti Miklós, Kosztolányi Dezső és nem utolsó sorban Petőfi Sándor. Kedvenc versem, Petőfi Sándortól a Szeptember végén. Egyszerűen magával ragad a költészetük és az írásaik sokszínűsége. Minden olvasásnál más gondolat, sor fog meg, más hatással van rám a vers, amin eddig egyáltalán el sem gondolkoztam. Igen furcsa és felemelő érzés. Könyvből már mindenféle műfajút olvastam. Kedvelem a kalandregényeket, krimiket, ifjúsági regényeket és a romantikus könyveket. Az utóbbi időben inkább romantikus könyveket olvastam, meg persze a kötelező olvasmányokat. Kedvenc íróm Kerstin Gier, egy német írónő, aki ifjúsági, romantikus könyveket, regényeket ír. Mindig belemerülök a könyveibe, nemrég jött ki a – számomra várva várt – trilógia utolsó, egyben befejező része. Valamint Böszörményi Gyula regényei is lenyűgöznek, az Ambrózy báró esetei sorozat számomra a csúcson van. Az olvasás kikapcsol, egy másik helyre repülök el a könyvek által, jó nap mint nap megbizonyosodni róla, hogy a képzelet nem ismer határokat.
.
.
– Köszönjük az interjút! Sok sikert kívánunk!
xx