• Impresszum
  • Elérhetőségek
facebook
rss
twitter
TEL: 29 954 303 - E-MAIL: trivium@triviumnet.hu
  • Kezdőlap
  • Kik vagyunk
  • Tagok
  • Dokumentumok
  • Galéria
    • 100 Mini Történet – Könyvbemutató
    • Japán mitológia
    • Japán vallások és kultúra
    • Fazekas Beáta körutazásai Japánban I-II.
    • Trivium Tagok Találkozója
  • Trivium pályázatok
  • Szeminárium
  • Prim Könyvek
  • CERES
  • Webshop
Friss bejegyzések
Megjelent Ripp Gábor Kábulat című regénye e-könyvben
A kitartásról
Megfogod a kezem?
Petra
A boncasztal túloldalán
Az utolsó imádság után
Foltok
Lábnyomok a hóban
Álláshirdetés
Érzelmek tengere
A sárga fiú
Nők
Nem leszünk gyarmat!
Termékmegjelenítés
Fél köbméter lelkiismeret
Rebeka
Ébredés
Kapcsolódás
A diófa
Alkonyat és pirkadat
A tavasz hírnöke
Bárka 2.0
Szív a kereszt alatt
Ezerkilencszázhuszonnyolc
Falhoz állítva
Osztályharcok
Itatás alkonyatkor
Fűz
Fagy
Bilincsek

Nem lehet mindenki partiarc…

Posted On 2019 febr 07
By : Eve
hozzászólás 9
Tag: Írásoktatás, irodalom, kéziratok, könyvkiadás, korrektúra, lektorálás, pályázatok, regényírás, Rigel Éva, Szeminárium, szerkesztés, szöveggondozás, szövegírás, tervezés, TESZ, Trivium

…avagy mit teszel akkor, ha a kutyának se kell a műved?

Szerző: Rigel Éva

Bekopogtattál a kiadó ajtaján, de (jobb esetben) szóba sem álltak veled, (rosszabb esetben) elküldtek kapálni, vagy tűzifát kitermelni az észak-kanadai tajgára.
Előző cikkemben már részleteztem, hogy miért történt mindez veled, most arra koncentráljunk, hogy ha már megtörtént, miért ne vesd le magad a Gellért-hegyről.
.
Ha mázlid van, és azért utasítottak vissza, mert a műved nem passzol a kiadó profiljába, nincs más dolgod, mint olyan művet írni, amelyik belepasszol. Feltéve hogy nem ragaszkodsz körömszakadtáig a rajongásig imádott művedhez, és hajlandó vagy kompromisszumokat kötni a (leendő) siker érdekében. Ugyanis azzal, hogy visszautasítottak, elképesztően hatalmas lehetőség birtokába jutottál: visszahuppantál a földre, és szép kényelmesen elgondolkodhattál azon, hogy igazából miért is akarsz írni, kiket akarsz megszólítani általa, van-e ars poeticád, egyáltalán mi a búbánatos francért fontos neked a siker, és hogy mindenki rólad beszéljen. Azzal, hogy visszautasítottak, jelezték, ez nem a te pályád, az érvényesülés ettől sokkal hepehupásabb vidéken található.
Ha eddig még nem esett volna le, pontosítok: ha ki akarsz törni a tömegből, nem elég a zsenialitásod, egy (majdnem) tökéletesre megírt mű, ha senkit sem érdekel. Találd meg a célközönséged, döntsd el, hogy kinek akarsz írni! Legalább eleinte. Aztán ha már a sarki újságos is a neveden szólít, és a közösségi oldalakon is több száz (vagy ezer) a rajongóid száma, megteheted, hogy azt írsz, amit csak akarsz.
Most még a kezdőtársakkal bétázgattatsz, az írásban hozzád hasonló szinten állók véleményét próbálod magadévá tenni, és ez nehezen megy, mert a lelked mélyén érzed, hogy nem tudnak többet nálad, de nem akarsz antiszociálisnak mutatkozni, ezért udvariasan megköszönöd a segítséget, elismered a hibáidat, magadban azonban dühöngsz, mert egyetlen lépést sem jutottál előbbre, sőt alaposan elbizonytalanodtál. Persze jó olyan közösséghez tartozni, ahol egymást segíteni próbálják a tagok, de légy észnél, és keresd a középutat.
Válassz egy zsánert (fantasy, sci-fi, krimi, horror stb.), amiről úgy gondolod, és úgy tudod, hogy nagy az olvasóközönsége, és amelyiket a legtöbb kiadó a profiljában tart. Persze választhatsz ún. szépirodalmat is, ha sznob vagy, és elhiszed, hogy a fantasy, a sci-fi és társai nem oda, hanem a szemét, kicsivel szebben mondva, ponyva kategóriába tartoznak. Illetve akkor, ha tényleg irodalmi Nobel-díjra törekszel, esetleg be akarsz kerülni a köztudatba mint a kritikusok által felmagasztalt, jobb sorsra érdemes, de senki által sem olvasott mű szerzője.
.
Ha népszerű akarsz lenni, írj olyat, ami népszerűvé tesz!
.
Ha ne adj Isten, bölcsész vagy, esetleg valami flancos és roppant drága íróiskolát végeztél, és te „minőségi” cuccokat alkotsz, nyugodj bele, hogy talán valóban tehetséges vagy, és nemzetközi díjakat fogsz nyerni, de nem leszel népszerű. Ha csak nem születtél Gabriel Garcia Marqueznek vagy Günter Grassnak.
Ha sikerül átjutni a saját árnyékodon, elfogadni, hogy egy-két lépést elkerülhetetlenül vissza kell lépned ahhoz, hogy később nagyobbat ugorhass, minden esélyed megvan arra, hogy ha nem is holnap, de valamikor a közeljövőben befuss. Íróként.
.
Mire gondolok pontosan?
.
Ne kezdj azonnal regénytrilógiával. Senkit sem érdekel. Írj néhány novellát, biggyeszd ki mindenfelé a neten (már jó sok lehetőség van), és teszteld, mennyire „veszik” a műved. Figyeld, hogy a stílusod, a sztorid, a cselekményed megfog-e bárkit, és ne keseredj el, ha azonnal nem borulnak a lábad elé rajongók tízezrei. Próbálj ki többféle műfajt és témát, olyat is, amiről azt gondolod, nem a te világod. Meg fogsz lepődni az eredményen.
Ha már pontosan tudod, mit akarsz írni, akkor se kezdj még bele életed nagyregényébe, mert még nincs tapasztalatod, nem tudod, hogy a regényíráshoz az ötleten, agyaláson, remek íráskészségen és esetleg egy kiadó homályos, de biztató ígéretén túl türelmes fenék is kell (először segget akartam írni, de az túl vulgáris lett volna, bár igaz).
És amit nem győzök hangsúlyozni és elégszer elmondani, hajlandóság arra, hogy szívfájdalom nélkül átírd a műved, ahányszor csak szükséges.
Ha mindez már megvan benned, íráskészség, tapasztalat, türelem és hajlandóság, még mindig ott van a mumus, a kiadó erőforrás-hiánya, vagyis, hiába küldöd be a műved, nincs aki elolvassa, és rábólintson. Ott csücsül a te kis zsenialitásod szavakba öntve a Roppant Elfoglalt Szerkesztő gépén, az Új kéziratok mappában, és talán sosem jut el az olvasókhoz, mert NINCS, AKI ELOLVASSA.
.
Most nyilván bosszankodsz, mert nem tudod, hogy mi a jó büdös nyavalyát kellene tenned, ha már egyszer a fejedbe vetted, hogy nincs élet a Földön megírt és nyomtatásban megjelentetett regény nélkül. Főleg ha még férfi is vagy, mert ugyebár a népi mondás szerint neked ezen kívül még építened kell egy házat, és nemzeni egy fiút.
.
Milyen lehetőségeid vannak?
.
Megteheted, hogy bővíted az ismeretségi köröd, hátha sikerül olyan valaki közelébe kerülni, aki támogat, esetleg segíti a műved megjelenését. Mármint nyomtatott megjelenését. Beléphetsz netes írói közösségekbe, kiadóközeli fórumokba, pályázatokon indulhatsz, vagy megkérhetsz direktben valakit, hogy támogasson. Nincs ebben semmi rossz, magam is sokakat segítettem már megjelenéshez, és az én első művemet is (ha jól emlékszem) négyen ajánlották a Cherubionhoz. Mielőtt vérszemet kapnál, megjegyzem, én csak szerkesztek és okítok, a mű megjelenéséhez ezen kívül fizikailag és tevőlegesen semmi közöm (persze egyesületen belül egészen más a tészta).
Tehát, ha már minden forrást kimerítettél, és lassan kezded elfelejteni a nyomtatott megjelenést, marad a elektronikus könyv. Tudom, hogy ez olyan, mint távolról nézni, hogy mások hogyan nyalják a fagyit, vagy hogyan isszák a jéghideg, párás pohárba kitöltött finoman habzó sört. Az e-könyv már divatos és hasznos, de még nem teljesen elfogadott. Magyarországon még nincs igazi kultúrája.
Viszont lehet, hogy neked az egyetlen lehetőséged. De ezt is elszabhatod, ha nem minőségi művet adsz ki a kezedből, ha elköveted azt a hibát, hogy az e-könyv nem is igazi könyv, tehát nem kell mindennek tökéletesnek lennie.
.
Mit nem tehetsz, ha szerzői kiadásban jelenteted meg a műved?
.
Nem lehetsz hülye. Ez a legfontosabb. Leszámítva néhány grafománt, akinek lételeme az írás, ne nyomj bele az olvasó arcába bármit. Add meg a módját akkor is, ha fizikai valójában nem tarthatod a kezedben a művet, nem szagolhatod meg, és nem teheted fel a polcodra porfogónak. Tudom, hogy az a kis pénzecske, ami csurran-cseppen egy-egy letöltéskor, jól jön, és ha sokat írsz, a sok kicsi sokra megy, de akkor ismét előtérbe kerül a kérdés: milyen író akarsz lenni voltaképpen? Olyan, akinek a láttán unottan felsóhajtanak, és átkattintanak az olvasók, vagy olyan, akinek láttán felsikoltanak, és még akkor is olvassák a művét a monitoron vagy tableten, amikor már félig kifolyt a szemük?
.
A végén hadd áruljak el még valamit, amire eddig talán nem gondoltál.
.
Előfordulhat, hogy egészen elképesztően tehetséges vagy, de nem tudsz bejutni egy menő kiadóhoz sem, ezért „arra kényszerülsz”, hogy e-könyvben add ki a műved, de ez nem azt jelenti, hogy mindig így lesz. E-könyves publikációkkal is szerezhetsz nevet, megtelhet a bibliográfiád annyi cuccal, amire aztán a kiadók felfigyelnek. A lényeg az, hogy ne szemeteld tele a netet. Aki meglátja a neved, ne az ugorjon be rólad, hogy „jaj, Istenem, ez már megint felböfögött valamit”, hanem az, hogy „na, végre, újra olvashatok egy jót”!
.
Szerkesztő
Czinkos Éva (Eve Rigel) író, szerkesztő, multimédiafejlesztő, kiadványtervező, könyvborító-tervező, webfejlesztő, szemináriumi oktató, az egyesület elnöke
Previous Story

Mielőtt bekopogtatsz a kiadó ajtaján

Next Story

Amikor a hal fára mászik

Kapcsolódó hozzászólások

0

Előkészületben az Eltörölve című regény

Posted On 2022 aug 16
, By Eve
0

TRIVIUM EGYESÜLET SZEMINÁRIUMA 2022 – Hogyan írjunk regényt? V. – Felvételi novellapályázat

Posted On 2022 júl 30
, By Admin
0

TRIVIUM EGYESÜLET SZEMINÁRIUMA – Online regényíró képzés IV. – Az eredményhirdetés időpontja

Posted On 2022 márc 28
, By Eve
0

Trivium Egyesület – 2020 második félév – Tervek

Posted On 2020 aug 21
, By Eve

9 hozzászólás

  1. Eve 2019.02.10. at 13:48

    Nillie, bocs, de hadd ne én írjam meg a novellád. 🙂
    Ellenben, ha valaki szeretne, besegíthet neked.
    Hajrá, skacok!

  2. Nillie 2019.02.10. at 13:45

    Köszönöm a választ. 🙂
    Még valami, ha retelling, vagyis újramesélés a novellasor, például „mi lett volna ha a herceget megmérgezik a bálon, és nem menti meg a főhősnő, mert késve érkezik?”; akkor mondjuk klisé nélkül, hogy oldható meg (nagyon kéne a válasz, mivel ezen a probléman ülök, megtetszett ez a példa, és elakadtam)?

    Választ köszönöm.

    Nillie

  3. Eve 2019.02.10. at 13:30

    Nillie, lehet egy mű bármilyen zseniális, ha hibáktól hemzseg, a szerkesztő nem fogja elolvasni.

  4. Nillie 2019.02.10. at 11:49

    Ha jól emlékszem Stephen King is novellaskötettel kezdte, és több év kellett mire ki tudta adatni, a többi történelem.
    Szerintem butaság egyből regényt írni, mivel például 400 oldal/5 fejezet= 80 oldal/1 fejezet. Szerintem fontos lehet még az írástechnika is, peldául a MICE vagy egyéb. Rosszul gondolom, mivel illhet egy mű mondjuk egy adott kiadó profiljába, de mondjuk a rossz írástechnika, információadagolás miatt dobódik vissza?

  5. Eve 2019.02.09. at 07:48

    Joe, annyi regisztrációt csinálnak, amennyit akarnak. 🙂
    A honlapunkon komolyan vesszük a szabályok betartását (az adminunk szigorú), kizárólag moderáció után kerülnek ki a hozzászólások, és csak azok, amelyek megfelelnek a moderációs elveinknek. Ezen belül bárki leírhatja a véleményét bármiről, kritikákat fogalmazhat meg, vitázhat is, de csak normális hangnemben, mások véleményét tiszteletben tartva. A moderációs elvek megtalálhatók az Impresszum oldalán.
    Itt válaszolok egy kérdésre, ami a hozzászólók avatárjára vonatkozott. A honlapra be lehet regisztrálni feliratkozóként, és fotót is fel lehet tölteni hozzá a Gravatar honlapjáról. Ott is regisztrálni kell, majd a fotót feltölteni, és itt automatikusan hozzárendeli a felhasználóhoz.

  6. Joe 2019.02.08. at 22:25

    Szomorú dolog.
    Nem értek túlzottan a számítógépekhez, de regisztrációhoz és beléptetéshez kötve nem lehetne ezt kezelni?
    És persze, minden regisztrált, belépett felhasználó egy írást csak egy alkalommal értékelhetne.
    Vagy annyi regisztrációt csinálnának, amennyit csak akarnak?

  7. Eve 2019.02.08. at 17:51

    Kedves Joe!
    Tavaly a honlapon minden tartalomhoz biztosítottunk csillagozási lehetőséget, de néhányan visszaéltek vele. Volt olyan látogató, aki egyetlen éjszaka alatt telenyomta egycsillagokkal szinte az összes novellát, cikket és terméket, de voltak kedvencei is, amikhez nem átallt néhány óra leforgása alatt kb. kétszázszor egycsillagot nyomni. Sajnos a bővítmény nem tette lehetővé a részletes beállítást, Ip-generátorral azt csinált, amit akart. A Google analyticsből persze megtudtuk, hogy ki volt az, le is tiltottuk a honlapról, de jöttek mások is, így végül úgy döntöttünk, semmi értelme a csillagozásnak, a statisztikából jól látszik, hogy melyik oldalakat hányan nézik, és honnan stb. Aki ki akarja fejezni a véleményét, tegye meg a hozzászólásában. 🙂

  8. Joe 2019.02.08. at 17:29

    Kedves Eve!
    Nem a fenti íráshoz kapcsolódik, de talán itt tudom a legjobban közvetlenül eljuttatni egy javaslatomat a honlap üzemeltetőihez:
    Javaslom egy szavazó/értékelő rendszer bevezetését a Küzdőtérre. Van, hogy némelyik írásnál nem kommentelnék, mert feleslegesnek érzem, ha a többiek már mindent elmondtak helyettem, de szívesen kifejezném pontértékekben, vagy csillagocskákkal, mit is érzek, mennyire is tetszik az adott mű. Ha erre lehetőség lenne, akár oldalt, a címek alatt is ki lehetne jelezni, melyik írásnak mi a tetszési indexe az olvasók visszajelzései alapján. Ez akár kedvcsinálónak, iránymutatónak is jó lenne az új felhasználók számára, mely művekkel is lenne érdemes kezdeniük. Ha valaki itt ragad – mint például úgy tűnik, én -, úgy is végül szinte minden íráson átrágja majd magát, de megbújnak itt igazán jó művek is, melyek megérdemelnék a kiemelt figyelmet.
    Üdvözlettel: Joe

  9. Fer-Kai 2019.02.07. at 12:24

    Azt hiszem, kulcskérdés, hogy mennyi és milyen kompromisszumot hajlandó tenni valaki a sikerért (népszerűségért).
    Hogy a műve jobb legyen, úgy érzem, az írónak mindent meg kell tennie – és ha ez belülről jövő törekvése, akkor ez már nem is kompromisszum, áldozathozatal („csak” belátás kérdése).
    Ha valakinek az a legfontosabb, hogy a műve minél sikeresebb, népszerűbb legyen, akkor szinte bármit megtesz e cél érdekében – ezért köt könnyen kompromisszumokat, akár elvteleneket is.
    Ez utóbbi íróval könnyen megesik, hogy a sikerességért „eladja a lelkét”.
    Szerintem itt húzódik egy határ, amit nem érdemes átlépni.
    A műve értékességét szolgáló író kompromisszumait össze sem lehet hasonlítani a sikerességre törekvő (egoista) íróéval, mert egészen más a motiváció. Akkor is, ha az értékközpontú író esetleg sikeressé válik.

Hozzászólás

*
*

Keresés

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Megjelent Ripp Gábor Kábulat című regénye e-könyvben

Posted On 2023 márc 27

A kitartásról

Posted On 2023 márc 16

Megfogod a kezem?

Posted On 2023 márc 16
100 mini tortenet

100 Mini Történet - Novellapályázat

Posted On 2017 szept 06
Két világ határán cover

Két világ határán – Fantasy novella- és regénypályázat

Posted On 2018 nov 29
tűzijáték

100 Mini Történet - Eredményhirdetés - Szerzők

Posted On 2017 dec 12

Köszönöm szépen!

Posted On 2023 márc 28

Köszönöm szépen!

Posted On 2023 márc 27

Nagyon szépen köszönöm.

Posted On 2023 márc 26

Legutóbbi hozzászólások

  • Csukott óriáskígyó - Itatás alkonyatkor
  • Répa Péntek - A diófa
  • Öreg - Rebeka
  • Horváth Gábor - Rebeka
  • Kyra - Ne félj!
  • Kyra - Az íróasztal
  • Kyra - Érdes nyelvű fagylalt
  • Guti Csaba - Itatás alkonyatkor
  • Baluka Krisztina - Falhoz állítva
  • Guti Csaba - Falhoz állítva

Hírlevél feliratkozás

Népszerű Kincsvadászat novellák

Egy apokalipszis margójára

8 Comments

Majdnem csók

7 Comments

Neuropid Krónikák – Rémálom

6 Comments

Dávid Attila: A pofon

5 Comments

Dávid Attila: Bella

5 Comments

Kövess minket a Facebookon!

Partneroldalak

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hangoskönyv-részletek

Archívum

  • 2023. március (46)
  • 2023. február (1)
  • 2023. január (3)
  • 2022. november (1)
  • 2022. október (4)
  • 2022. szeptember (3)
  • 2022. augusztus (2)
  • 2022. július (1)
  • 2022. május (1)
  • 2022. április (5)
  • 2022. március (2)
  • 2021. október (1)
  • 2021. szeptember (1)
  • 2021. augusztus (9)
  • 2021. július (1)
  • 2021. június (1)
  • 2021. május (3)
  • 2021. április (8)
  • 2021. március (2)
  • 2021. február (16)
  • 2021. január (18)
  • 2020. december (13)
  • 2020. november (15)
  • 2020. október (23)
  • 2020. szeptember (20)
  • 2020. augusztus (4)
  • 2020. július (2)
  • 2020. június (16)
  • 2020. május (5)
  • 2020. április (6)
  • 2020. március (6)
  • 2020. február (37)
  • 2020. január (29)
  • 2019. december (48)
  • 2019. november (53)
  • 2019. október (44)
  • 2019. szeptember (38)
  • 2019. augusztus (3)
  • 2019. július (4)
  • 2019. június (2)
  • 2019. május (12)
  • 2019. április (23)
  • 2019. március (35)
  • 2019. február (11)
  • 2019. január (10)
  • 2018. december (7)
  • 2018. november (9)
  • 2018. október (10)
  • 2018. szeptember (9)
  • 2018. augusztus (1)
  • 2018. július (2)
  • 2018. június (3)
  • 2018. április (2)
  • 2018. március (3)
  • 2018. február (7)
  • 2018. január (13)
  • 2017. december (29)
  • 2017. november (12)
  • 2017. október (15)
  • 2017. szeptember (18)
  • 2017. augusztus (7)
  • 2017. július (4)
  • 2017. június (2)
  • 2017. május (2)
  • 2017. április (19)
  • 2017. március (11)

Kategóriák

  • 10 szavas decemberi novellák (8)
  • 10 szavas januári novellák (12)
  • 10 szavas játék (4)
  • 10 szavas játék februári novellák (11)
  • 10 szavas novellák (11)
  • 10 szavas novemberi novellák (9)
  • 10 szavas októberi novellák (16)
  • 10 szavas szeptemberi novellák (12)
  • A szeminárium győztesei (7)
  • Abszurd (2)
  • Adatvédelem (2)
  • Az igaz szerelem (5)
  • Czinkos Éva (11)
  • decemberi novellák (41)
  • E-könyv (10)
  • E-könyves kiadás (4)
  • Előadás (7)
  • Eredményhirdetés (4)
  • Fantasy (7)
  • Fazekas Beáta (6)
  • februári novellák (32)
  • Felmérés (2)
  • Felolvasók (1)
  • Hallasd a hangod! (23)
  • Hangoskönyv (6)
  • Hírek (102)
  • Hum Attila (2)
  • Írástechnika (20)
  • Ismeretterjesztő (13)
  • januári novellák (24)
  • Kategorizálhatatlan (8)
  • Kiadói szerződés (1)
  • Kincsvadászat (15)
  • Kincsvadászat – Jeligék (1)
  • Kincsvadászat – Novellák (32)
  • Kincsvadászat 2. (2)
  • Kincsvadászat 2. – Novellák (42)
  • Könyvajánló (32)
  • Könyvmegjelenés (40)
  • Korrektúra (19)
  • Köszöntő (1)
  • Kovách Kristóf (1)
  • KÜZDŐTÉR (89)
  • Küzdőtér beküldés (1)
  • Küzdőtérre várakozók (2)
  • Márkus István Ádám (1)
  • Meghökkentő mese (2)
  • Novella (40)
  • Novemberi novellák (49)
  • Októberi novellák (40)
  • Pályázat (52)
  • Pete László Miklós (3)
  • Prim megjelenés (4)
  • Real-time (5)
  • Ripp Gábor (18)
  • Sci-fi (9)
  • Sci-fi novellapályázat (8)
  • Szatíra (4)
  • Szemináriumi blogbejegyzések (13)
  • Szemináriumi felvételi pályázat (14)
  • Szemináriumi hírek (23)
  • Szemináriumi regények (10)
  • szerelmesnovella-részletek (18)
  • Szövegformázó tanfolyam (1)
  • Tanmese (1)
  • TEKILA-programok (2)
  • TESZ (32)
  • Thriller (5)
  • Üdvözlet (1)
  • Uncategorized (1)

Címkék

100 mini történet antológia Bacsai Gábor Cherubion Czinkos Éva Dávid Attila Eve Rigel Fantasy Fer-Kai Guti Csaba Hallasd a hangod! hangoskönyv Hangoskönyvek Horror irodalom Japán a szamurájkorban Kereder Márk korrektúra Krimi Kyra Potter képzés Könyvajánló könyvkiadás Küzdőtér misztikus Novella novellapályázat pályázatok regényírás Ripp Gábor romantikus Sci-fi Szeminárium szerkesztés szépirodalom szöveggondozás tervezés TESZ Trappist-1 Trivium triviumegyesület Trivium Egyesület Trivium Egyesület Szemináriuma Willow West Írásoktatás

Kapcsolat

  1. Név *
    * Kérem, írja be a nevét!
  2. Email *
    * Kérem, írja be az e-mail címét!
  3. Üzenet *
    * Kérem, írja be az üzenetét!

Meta

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
2019. február
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
« jan   márc »