Previous Story
Dave Eggers: A kör
Szerző: Willow West

.
„Mae, a huszonéves lány még csak pár napja dolgozik álmai munkahelyén, de máris teljesen átalakult az élete. Mihez kezdjen ezekkel a tapasztalatokkal? Dave Eggers sokkoló konkrétsággal rajzolja meg napjaink szép új világát. A Kör fiatalos, menő kaliforniai szoftvercég, amelyben nem nehéz ráismernünk a Facebookra vagy éppen Google-re. Lelkesedésük és profizmusuk pillanatok alatt elhozza a tökéletes modernizációt de mi a helyzet a privát szférával és az egyéni szabadságjogokkal? A Kör dermesztő víziója közelebb van hozzád, mint gondolnád.”
.
.
Számomra ez a fülszöveg eléggé figyelemfelkeltő. Érdekes gondolatokat vet fel, amik a mai világban nagyon is relevánsak.
A történet Mea útját mutatja be, ahogy bekerül álmai munkahelyére, és hogy szippantja be egyre jobban a boldog jövő felé vezető vízió. Megrendítő, ahogy a tökéletes világba vezető úton mi mindenről mond le a nép önként és dalolva. Egy szép eszme/cél mögé rejtenek el egy emberi jogokat korlátozó intézkedést.
Mondok egy példát. Mi lenne, ha lenne megoldás a gyerekrablás kérdésére? Minden szülő álma, hogy biztonságban tudja a gyermekét. A Kör garantálja, hogy megszűnik a gyerekrablás, mindössze annyit kell tenni, hogy a gyerkőc csontjába ültetnek egy nyomkövetőt. Megéri, nem? A szülők megkapják a vágyott biztonságot, a Kör pedig a bedrótozott következő nemzedéket. Hasonló kérdéseket boncolgat a könyv megannyi eszmén keresztül, ami egyszerre megrázó és briliáns.
.
.
Mea a főhőse az eseményeknek, egyszerű és hiteles karakter. Karrierista, okos, talpraesett, és hihetetlenül maximalista. Nagyon jó példája a mai fiatalságnak, és rajta keresztül az író szépen mutatja be, mekkora hatása van a tömegnek az egyénre. Az elején Mea még tartja magát, később egyre jobban beszippantja a kötelező barátkozás, a zingek és kommentek rengetege. Félelmetes, ahogy elszakad a realitástól és csúszik bele egyre jobban a Kör világába.
Mae barátai ennek ellentétes pólusán helyezkednek el: Anne, aki lelkes Kör-rajongó, és Mercer, aki a teljes technikaellenes nézőpontot képviseli. Szép keretet alkotnak ők így hárman.
Akiről még érdemes szót ejteni, azok a Bölcsek: Ty, Eamon és Stenton.
Ty-ról nem sokat tudunk meg. Kicsit ilyen szerencsefia kategória: kitalált valamit, amiből mások csináltak pénzt és világméretű népszerűséget. Ő a józan ész hangja és az ő nézetei próbálják Mae-t tudtán kívül a jó úton tartani.
Eamon világlátása elismerendő, de elképesztően veszélyes. Hiszi, hogy a világnak joga van mindent tudni. Hogy megalkothatnak egy tökéletes világot, ahol nincs bűnözés, éhezés, szegénység. Csakhogy az ár, amit ezért fizetni kell, a szabad akarat, és ezt ő nem látja be.
Stanton vérbeli üzletember, ő csinált pénzt a Körből. Neki vannak politikai célja. Igazi megalomán figura. Ő viszi keresztül a világon, amit Eamon megálmodik.
.
.
Végigizgultam a könyvet. Kíváncsi voltam, mi lesz a vége Mea utazásának, miután belepottyan a nyúlüregbe, és feladja a magánszféráját. Van-e még visszaút ebből a szürreális álomból? A választ nem árulom el, mindössze annyit, hogy én nagyon meglepődtem. Sokkoló a végkövetkeztetés, és a döntés is, amit Mea végül meghoz.
.
.
Mivel a Facebook a mindennapjaim része, eléggé megborzongatott a történet. Egy olyan utópiát vetít elő, ami nagyon is megtörténhet. Latolgattam, hogy kinek van igaza, és egyértelműen Ty oldalán állok. De hogy Mae-nek ez nem esik le, az valahol rejtély a számomra. Eggers hihetetlen regényt alkotott, én csak ajánlani tudom.
.
.