Previous Story
Christopher Moore: Biff evangéliuma
Posted On 2019 ápr 15
Szerző: Willow West

.
„Jézus születésének történetét jól ismerjük. Csakúgy, mint bölcs tanításait, dicső cselekedeteit és isteni önfeláldozását a harmincadik születésnapját követően. De Isten Fiának gyermekkoráról és felnőtté válásának történetéről senki nem tud semmit – Biffet, a Messiás legjobb haverját kivéve, akit most az Úr parancsára feltámaszt egy Raziel nevű botcsinálta angyal, hogy írja meg a saját evangéliumát. Úgyhogy Biff egy szállodai szobába zárva nekiáll elmesélni az elveszettnek hitt évek történetét. Senkit és semmit nem kímélve végre kipakol a maga sajátos stílusában (persze, hogy nem véletlenül törölték ki őt az evangéliumokból), és megosztja velünk, hogy hogyan is történt minden valójában, a betlehemi jászoltól egészen a Golgotáig.
Biff evangéliuma tele van izgalmas kalandokkal, szerelemmel, varázslattal, gyógyítással, kung-fúval, halottkeltéssel, démonokkal és dögös csajokkal. De bármi is történjen velük, egy biztos: Biffet nem olyan fából faragták, hogy csak úgy szó nélkül hagyja a legjobb barátját keresztre feszíteni. Nem. Ő harcolni fog a végsőkig.”
.
Aki vallásos, az esetleg megijedhet ettől a fülszövegtől, hogy mondván Jézust vicc tárgyává teszik a történetben. A kung-fú és a dögös csajok nem illenek valahogy hozzá, ugyebár. Megnyugtatok mindenkit, erről szó sincs. A történet ezen részét Biff éli át, és nem a Megváltó.
.
.
Miután Raziel angyal kikukázza a sivatag mélyéről Biffet, Biff a mai világba kerül, konkrétan egy szállodai szobába, és ott írja a saját evangéliumát. A cselekmény egyrészt mutatja Biffet, amint a mai világban próbál boldogulni (elsősorban megszökni Raziel felügyelete alól), másrészt kalandozunk a múltban Biff emlékein keresztül. Megtudjuk, hogyan ismerkedik meg Jézussal, és hogyan utazzák be a világot, hogy a Megváltó azzá válhasson, akinek mi a Bibliából ismerjük.
.
Jézus karaktere nagyon hiteles. Senki ne tartson attól, hogy az író nem figyelt oda a történelmi hűségre vagy az olvasók vallási beállítottságára. Mindössze annyiról van szó, hogy a történet kiszínezi kicsit a valóságot, és alternatív módon tárja elénk, hogy lett Jézus a Messiás. Megismeri Laoce tanításait, a buddhizmust, sőt még az indiai jógik bölcsességét is.
És akkor jöjjön maga a mesélő. Biff egy elképesztő figura. Gyarló, mint az emberek általában, de a maga vicces és egyszerű módján nagyon szerethető és érthető. Amíg Jézus pozitív tanokat sajátít el, addig Biff méregkeverést és kung-fút tanul (sőt, még a Káma Szutra rejtelmeiben is elmerül). Messzemenőkig hűséges a barátjához, és mindent meg is tesz, hogy a történet ne úgy végződjön, ahogy azt mi ismerjük.
.
.
„A teve harap. A teve minden ok nélkül leköp, rád tapos, beléd rúg, bőg, böfög és fingik. Legjobb esetben is makacs állat, a legrosszabban pedig totál kezelhetetlen. Ha provokálod, megharap. Márpedig ha egy dehidratált kétéltűt helyezel úgy könyöknyi mélységben a teve seggébe, úgy érzi, provokálod, és ha mindezt akkor teszed, amikor alszik, duplán provokálva érzi magát. A teve annyira bölcs, hogy az már sunyi. Ja, és azt említettem már, hogy harap?”
(142. oldal, 11. fejezet, Christopher Moore: Biff evangéliuma)
.
(142. oldal, 11. fejezet, Christopher Moore: Biff evangéliuma)
.
A cselekmény elég kalandos, néhol feszült. Komolyan, voltak részek, ahol kimondottan izgultam a szereplőkért. De nagy érzelmi csúcsokat nem kell megmásznunk, végig megmarad a könnyed hangulat, amiről természetesen Biff gondoskodik. Részint a cselekedeteivel, részint a szituációkkal, amikbe keveredik.
.
Nekem Biff régóta a kedvenc könyvem. Érdekes nézőpontja a vallásnak/Jézusnak úgy, hogy közben nem sért meg senkit. Könnyed, humoros és abszolút letehetetlen, tele életbölcsességekkel: tudjátok, „a teve harap”.
.
.
Christopher Moore eleve… eleve… igen, tudjuk 🙂
Nekem is ez volt az első olvasmányom tőle (sokunknak szintén), és ebből adódóan meghatározta a későbbieket. Igen, lettek későbbiek… mind, ami a Biff után megjelent 🙂